Salceson

Salceson to wędliniarski specjał, który w Polsce cieszy się dużą popularnością. Jest to wyrób mięsny, który wykonuje się z różnych części wieprzowych, takich jak łopatka, golonka, boczek czy żołądek. Do tego dodaje się również przyprawy oraz w niektórych przypadkach białka jaja, które wiążą mięso i nadają mu charakterystyczną, zwartą strukturę.

salceson-domowy-tradycyjny

Jak zrobić salceson

Proces wytwarzania salcesonu jest dość skomplikowany i wymaga doświadczenia oraz wiedzy na temat wędliniarskich procesów. W pierwszym etapie mięso jest mielone i mieszane z przyprawami, a następnie formowane w specjalne osłonki, które mają kształt cylindra. Osłonki te są następnie gotowane w wodzie lub pieczone w piekarniku, aż do uzyskania właściwej konsystencji i smaku.

Salceson domowy bez konserwantów

Najlepszy salceson to taki, który nie zawiera sztucznych dodatków i jest wykonany z najlepszej jakości mięsa. Dlatego warto zwracać uwagę na skład i pochodzenie produktu. Najlepszym źródłem salcesonu są lokalni dostawcy, którzy cenią sobie tradycyjne metody wytwarzania i starają się używać tylko naturalnych składników.

Rodzaje salcesonów

Mięsne składniki na salceson przechodzą proces solenia, gotowania, i właściwie doprawia się je. Następnie wypełnia się nimi żołądki wieprzowe lub pęcherze wołowe, po czym gotuje i poddaje prasowaniu.

Różnorodne odmiany tego dania występują pod różnymi nazwami handlowymi, zależnie od składu, na przykład:

  • salceson Włoski – głowizna i skórki wieprzowe bulion oraz przyprawy
  • salceson Czarny – tłuszcz, mózg, nerki i skórki z wieprzowiny, serce, dodatek krwi bułki tartej, bulionu i przypraw
  • salceson Brunszwicki – skórki i podroby wieprzowe, krew, bulion i przyprawy
  • salceson Saksoński – głowina wieprzowa, podroby, krew, bulion, przyprawy
  • salceson Ozorkowy – zapeklowane ozorki wieprzowe, krew i skórki bulion i przyprawy
  • salceson Wiejski – nóżki wieprzowe, mózg, głowa krew oraz rosół i przyprawy
  • salceson Podrobowy – podroby wieprzowe, płuca, mózgi, żołądki oraz przyprawy

Mięso na salceson

W ofercie piekarni Anmar znajdą Państwo nie tylko najwyższej jakości tradycyjne pieczywo, ale również wędliny bez konserwantów. Wśród naszych produktów dużą popularnością cieszy się salceson domowy wytwarzany z najwyższej jakości mięsa od lokalnych dostawców. Do naszych wyrobów nie dodajemy sztucznych dodatków i polepszaczy smaku, dzięki czemu mają Państwo pewność, że oferujemy zdrowe i tradycyjne produkty. Wędliny dostępne w naszej ofercie dostępne są zarówno stacjonarnie, jak i wysyłkowo. Każdy produkt odpowiednio pakujemy, dzięki czemu niezależnie od pory roku dociera do Państwa w doskonałym stanie i jeszcze długo zachowuje świeżość. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą pieczywa, oraz wędliny, w tym między innymi salcesonu tradycyjnego.

Kontakt

Napisz do nas, jeśli masz jakieś pytania - chętnie na nie odpowiemy :)